Fra udstillingshus til hjem – Tina og Flemmings funkishus på Nærheden
Aug. 2026
Vores tidligere prøvehus på Nærheden i Låsby har fået nye ejere. Tina og Flemming har overtaget det 150 m² store funkishus, som nu danner rammen om deres nye hjem.
Boligen skiller sig især ud med sin niveauforskydning, hvor tre trin er med til at opdele huset i forskellige zoner. I den første del af boligen finder man entré og bryggers samt to værelser, kontor og badeværelse. Herfra bevæger man sig tre trin op og videre ind i boligens store, lyse opholdsafdeling med køkken-alrum, stue og forældreafdeling med eget badeværelse.
Niveauforskydningen er en forholdsvis enkel arkitektonisk detalje, men den gør en stor forskel for oplevelsen af huset. I stedet for én lang, sammenhængende plan skabes der en naturlig overgang mellem værelsesafdelingen og de fælles opholdsrum. Samtidig giver de tre trin boligen karakter og understreger funkishusets arkitektur.
Store vinduespartier trækker udsigten indenfor
Husets placering på Nærheden giver en helt særlig udsigt, og den er der gjort god brug af i indretningen. Store vinduespartier lukker dagslyset ind og skaber forbindelse mellem boligen og landskabet udenfor.
Det opleves især i stuen, hvor et stort kvadratisk panoramavindue nærmest fungerer som et levende billede på væggen. Udenfor strækker kornmarkerne sig langt ud i landskabet, og udsigten bliver på den måde en naturlig del af indretningen.
Ved panoramavinduet er der etableret en indbygget vinduesbænk med madras. Her kan man slå sig ned med en kop kaffe, en bog eller bare nyde udsigten. Vinduesbænken udnytter samtidig pladsen omkring vinduet og tilfører stuen et hyggeligt element midt i den enkle funkisarkitektur.
Lys gennem hele boligen
Dagslyset spiller i det hele taget en vigtig rolle i huset. Ud over de store facadevinduer er der placeret to ovenlysvinduer i gangarealet. Det betyder, at også den del af boligen, der ligger længere fra facaderne, får naturligt lys ovenfra.
Ovenlysvinduerne gør gangarealet lysere og mere indbydende og er samtidig med til at understrege forbindelsen mellem husets forskellige afdelinger. Det er en løsning, der viser, hvordan vinduer ikke kun handler om udsigt, men også kan bruges aktivt til at skabe en god oplevelse af rum og lys midt i boligen.
Praktiske løsninger i hverdagen
I den første del af huset er de mere praktiske funktioner samlet. Fra entréen er der adgang til boligens bryggers, og herfra fordeler huset sig videre mod de to værelser, kontoret og badeværelset.
Kontoret giver mulighed for en fast arbejdsplads i hjemmet uden at skulle inddrage et af værelserne, mens de to værelser kan indrettes efter behov – eksempelvis som børneværelser, gæsteværelse eller hobbyrum.
På badeværelserne er der valgt indbyggede brusehylder. En forholdsvis lille detalje, som både giver et enkelt udtryk i brusenichen og en praktisk plads til shampoo og sæbe uden behov for efterfølgende ophængte hylder.
I den anden ende af boligen ligger forældreafdelingen i forbindelse med køkken-alrum og stue. Her får Tina og Flemming deres egen afdeling med soveværelse og eget badeværelse, adskilt fra boligens øvrige værelser.
Køkken-alrum og stue på boligens øverste niveau
Efter de tre trin åbner huset sig mod køkken-alrummet og stuen. Her bliver boligen mere åben, og de store vinduespartier giver rummene en tæt forbindelse til omgivelserne.
Køkken-alrummet fungerer som boligens naturlige samlingspunkt med plads til både madlavning, spisebord og hverdagsliv, mens stuen ligger i direkte forlængelse heraf. Selvom rummene hænger sammen, er der stadig mulighed for at skabe forskellige opholdszoner.
Niveauforskydningen betyder samtidig, at man tydeligt mærker overgangen, når man bevæger sig fra boligens værelsesafdeling til opholdsrummene. Det giver huset en rumlighed, som ikke nødvendigvis kræver flere kvadratmeter – men som får planløsningen til at opleves anderledes end et traditionelt hus i ét niveau.
Et gennemført udtryk fortsætter udenfor
Også udvendigt er der arbejdet med materialer og løsninger, som passer til husets funkisarkitektur.
Boligen er opført med en udvidet carport, der giver ekstra god plads omkring bilen og den daglige adgang til huset. Fra carporten fortsætter et overdækket indgangsparti frem mod hoveddøren, så man kan bevæge sig tørskoet ind i boligen.
På carport og udhus er der anvendt TGU-træbeklædning i dimensionen 6:3", som tilfører varme og struktur til facadens mere enkle udtryk. Træet kombineres med antracitgrå stålsøjler, der understreger de rene linjer og binder carportens arkitektur sammen med resten af huset.
Sammensætningen af træ, mørke ståldetaljer og boligens enkle formsprog giver et moderne udtryk, samtidig med at træbeklædningen tilfører noget naturligt og varmt.
Et prøvehus bliver til et rigtigt hjem
Huset på Nærheden har tidligere dannet ramme om mange af vores åbent hus-arrangementer, hvor besøgende har kunnet opleve Levehuses materialer, løsninger og byggekvalitet på tæt hold. Nu begynder et helt nyt kapitel.
Tina og Flemming har overtaget nøglerne, og det tidligere prøvehus skal ikke længere vise, hvordan et hjem kan se ud. Nu skal det være deres hjem.
Med sine 150 m², den karakteristiske niveauforskydning, de store vinduespartier og den åbne udsigt over markerne er huset et godt eksempel på, hvordan arkitektur, planløsning og placering kan spille sammen.
Og måske bliver vinduesbænken foran panoramavinduet et af de steder, der kommer til at blive brugt allermest. Med kornmarker så langt øjet rækker er udsigten i hvert fald svær at konkurrere med.
Vi ønsker Tina og Flemming stort tillykke med deres nye hjem og håber, de får mange gode år på Nærheden i Låsby.